پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
13 نوع درد شكم را جدي بگيريد
نوشته شده در ۲۲ دى ۱۳۹۵
ساعت : ۱۰:۱۵:۵۳
نویسنده : amiralikhani
نظرات (0)

13 نوع درد شكم را جدي بگيريد

 

اگر درد بالاي شكم در اثر فعاليت، مثلا ورزش كردن يا بالا رفتن از پله ايجاد ‌شود، به‌خصوص اگر با تهوع و تنگي نفس يا تعريق همراه باشد، ممكن است علامت درد قلبي باشد. متاسفانه مبتلايان به چنين دردهايي خيلي دير مراجعه مي‌كنند و اغلب درد را به مشكلات معده نسبت مي‌دهند.

 

  


 

درد شكم

 

برخي از دردهاي شكمي‌، ساده‌ و پيش‌پا افتاده‌اند و به درمان ‌نياز ندارند و خود به خود بهبود مي‌يابند، اما گاهي دردهاي شكمي، خطرناك و حتي كشنده هستند و اگر طي چند ساعت به كمك بيمار نشتابيم، جان و سلامت وي در معرض خطر قرار مي‌گيرد.

 

دردهاي شكمي نوع اول، مثل درد ناشي از اسهال، نفخ، دل‌پيچه و عادت ماهانه خانم‌ها را تقريبا همه مردم مي‌شناسند و حداقل چند بار در طول زندگي آن را تجربه كرده‌اند.

دردهاي خطرناك يا جدي، خصوصياتي دارند كه توجه به آنها براي اقدام به موقع و مراجعه به پزشك مهم است.

 

شكم به حد فاصل بين پرده ديافراگم (پرده زير ريه‌ها) تا ناحيه ورودي لگن گفته مي‌شود و يك حفره تو خالي است كه برخي اندام‌هاي توخالي مثل بخش كوچكي از مري، معده، روده بزرگ و كوچك و نيز كبد، لوزالمعده، طحال و كيسه صفرا در آن جاي گرفته‌اند.

در دو طرف مهره‌ها و در ناحيه پشت، كليه و سيستم مجاري ادراري و كمي پايين‌تر و در ناحيه تحتاني شكم، رحم، تخمدان‌ها و ضمائم آن در جنس مونث قرارگرفته‌اند. آسيب و اختلال عملكرد در هر كدام از اين بخش‌ها باعث ايجاد درد مي‌شود.

از آنجا كه اين اندام‌ها در كنار هم قرار گرفته‌اند، يكي از بهترين روش‌هاي اوليه براي تشخيص درد، توجه به علايم و نشانه‌هاي ظاهري است.

دردهاي شكمي متفاوت و از شايع‌ترين علل مراجعه بيماران به پزشك هستند. 13 نوع از آنها كه به پيگيري و مراجعه به پزشك نياز دارند عبارتند از:

درد همراه با تب، درد غيرمعمولي و معمولا نشان‌دهنده وجود عفونت داخل بدن است

 

1- درد ارجاعي‌

 

منشا اين دردها از محوطه خارج شكمي است، يعني بيمار با درد شكم به پزشك مراجعه مي‌كند و بعد از معاينه‌ها و آزمايش‌ها معلوم مي‌شود مثلا درد مربوط به عفونت قسمت تحتاني ريه و در اثر سينه پهلو كردن بوده، يا عفونت باعث انتشار درد به حفره شكمي شده است. اين نوع دردها از نوع ارجاعي هستند.

 

2- درد شديد و نفس گير

دردهاي ناتوان‌كننده و شديد كه فرد در اثر آن خميده و دولا راه مي‌رود، نمي‌تواند بخوابد، يا قادر به حضور در محل كارش نيست، از نوع شديد هستند و به بررسي نياز دارند.

 

3- درد متداوم

دردهاي كوتاه‌مدت شكمي معمولا مهم نيستند، مثل توليد گاز زياد در روده‌ها و حركات آن ممكن است درد ايجاد كنند و معمولا بعد از مدت كوتاهي، بهبود مي‌يابد، ولي تداوم آن مي‌تواند مشكل‌ساز باشد. دردهاي شديد عودكننده و طول كشيده از مواردي هستند كه بايد بررسي شوند.

 

4- درد همراه با تب

درد همراه با تب، درد غيرمعمولي و معمولا نشان‌دهنده وجود عفونت داخل بدن است. گاهي زخم‌هاي معده يا اثني‌عشر دچار  پارگي مي‌شوند و در حفره شكم عفونت ايجاد مي‌كنند. آبسه‌هاي داخل شكمي، التهاب كيسه صفرا يا لوزالمعده و سنگ‌هاي كليوي كه دچار عارضه شده‌اند، از علل مهم تب همراه با دل‌درد هستند و همگي بيماري‌هاي مهمي به شمار مي‌روند.

 

5- درد همراه با زردي پوست

وجود درد همراه زردي پوست، به بررسي دقيق‌تر و گاه بستري شدن بيمار نياز دارد. اين علامت مي‌تواند به علت وجود سنگ كيسه صفرا‌‌، تكان خوردن آن و در نتيجه انسداد مجراي صفراوي باشد. اين بيماران با دل‌درد شديد و استفراغ مراجعه مي‌كنند و گاهي لازم است در اسرع وقت تحت عمل جراحي قرار گيرند.

 

6- دردي كه به پشت مي‌زند

دردهايي كه به پشت‌ مي‌زنند، ممكن است با دردهاي كمر يا دردهاي عضلاني اشتباه گرفته شوند، ولي همراهي درد شكم و درد پشت‌ گاه به دليل التهاب پانكراس (پانكراتيت) يا التهاب و زخم اثني‌عشر است. اين بيماران بايد از نظر قلبي هم بررسي  شوند.

دردهايي كه از ناحيه كمر شروع و به كشاله ران انتشار مي‌يابند، معمولا ناشي از بيماري‌هاي كليوي مانند عفونت كليه و سنگ‌هاي كليوي هستند

 

7- درد همراه با خونريزي گوارشي

 

درد شكم و استفراغ حاوي خون، مي‌تواند به دليل خونريزي از مري يا معده باشد. خونريزي گاهي ناشي از وجود زخم در دستگاه گوارش فوقاني، بيماري‌هاي مزمن كبدي يا حتي سرطان‌هاي دستگاه گوارش است. گاهي خونريزي گوارشي خود را با سياه‌رنگ شدن مدفوع نشان مي‌دهد و برخي اوقات در فرد دچار دردشكم، خون روشن به  همراه مدفوع يا بدون آن از مقعد دفع مي‌شود. در همه اين موارد بايد هرچه سريع‌تر به پزشك مراجعه شود.

 

8- دردي كه با تغيير وضعيت، شدت مي‌يابد

اگر در اثر حركت، پهلو به پهلو شدن و سرفه، درد ناحيه شكم تشديد شود، احتمالا اتفاق مهمي افتاده و پرده پوشاننده حفره شكم دچار التهاب شده است. به اين حالت پريتونيت گفته مي‌شود. پريتونيت يكي از اورژانس‌هاي پزشكي است و اغلب به عمل جراحي اورژانس نياز دارد. چنين افرادي در زمان معاينه شكم با كوچك‌ترين فشار روي جدار شكم دچار درد بسيار شديد مي‌شوند. سوراخ شدن جدار روده يا معده و انسداد عروقي كه به روده‌ها خونرساني مي‌كنند، از علت‌هاي منجر به پريتونيت (التهاب حفره داخلي شكم) هستند.

 

9- دردي كه به كشاله ران تير مي‌كشد

دردهايي كه از ناحيه كمر شروع و به كشاله ران انتشار مي‌يابند، معمولا ناشي از بيماري‌هاي كليوي مانند عفونت كليه وسنگ‌هاي كليوي هستند. بيماران اغلب شكايت‌هاي ديگري از قبيل سوزش ادرار، تهوع و استفراغ هم دارند.

 

10- درد عصبي

برخي بيماران هنگام مراجعه به يك نقطه خاص مانند ناف يا پهلو يا نقطه‌اي در زير دنده‌ها اشاره مي‌كنند و از درد اين نواحي شكايت دارند و در معاينه‌ و بررسي‌هاي نكته‌اي كه نشان‌دهنده بيماري باشد، يافت نمي‌شود. اين دردها بيشتر جنبه روحي رواني (سايكوسوماتيك) دارند. در اين زمان پزشكان بيمار را به خواب خوب، ورزش و كنترل استرس‌هاي محيطي تشويق مي‌كنند و در صورت لزوم به روان‌پزشك ارجاع مي‌دهند.

 

11- دردي كه در اثر فعاليت‌ ايجاد مي‌شود

اين نوع درد شكم بايد جدي‌تر بررسي شود. اگر درد بالاي شكم در اثر فعاليت، مثلا ورزش كردن يا بالا رفتن از پله ايجاد ‌شود، به‌خصوص اگر با تهوع و تنگي نفس يا تعريق همراه باشد، ممكن است نشانه درد قلبي باشد. متاسفانه مبتلايان به چنين دردهايي خيلي دير مراجعه مي‌كنند و اغلب درد را به مشكلات معده نسبت مي‌دهند.

خصوصيت مهم درد قلبي آن است كه در اثر فعاليت تشديد مي‌شود و با استراحت بهبود مي‌يابد

گاهي درد ناشي از حمله قلبي به هيچ وجه در قفسه سينه يا بازوها احساس نمي‌شود و فقط در ناحيه بالاي شكم احساس مي‌شود.

 

12- درد زونا

زونا يك بيماري ويروسي است كه گاهي با درد نسبتا شديد شكمي آغاز مي‌شود و ابتدا تشخيص آن دشوار است، ولي بعد از حدود يك هفته از شروع علايم، ضايعات تاولي آن در ناحيه دردناك شكم پديدار و تشخيص قطعي مي‌شود. معمولا اين درد، يك‌طرفه است.

 

13- درد قاعدگي

در بيشتر خانم‌ها به فاصله كمي قبل از شروع عادت ماهانه آغاز مي‌شود. بسياري از خانم‌ها با اين نوع درد آشنايي دارند و آن  را در هر بار قاعدگي تجربه مي‌كنند. اگر هر دوره درد به صورت غيرعادي و متفاوت از دوره‌هاي قبلي بود، بيمار بايد تحت بررسي قرار گيرد. ممكن است كيست تخمدان پاره شود، يا حتي بارداري‌هاي خارج رحمي، شبيه اين دردها را ايجاد كند.

بخش سلامت تبيان

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: ،ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]